Wylie Hall

Redoute’s Choice (AUS) – Beauty Belle (AUS) (Ideal Planet (AUS))
Bay, 2009 – Height 16hh
Fee Details: 2018 – R12k (R2k deposit – R10k live foal)

Group 1 Wins

wins from 1400m to 2450m

Runners are first stakes winners

KEY FACTS:

FIRST STAKES WINNER ON THE BOARD ALREADY – from 7 runners

RACE RECORD

  • 1st Gr1 Champions Challenge – beat Majmu
  • 1st Gr1 SA Derby
  • 1st past post Gr1 Durban July
  • Career earnings of over R3.65m
  • 6 wins from 1400m to 2450m and 9 places
  • Earned a cheque in 10 black type races – 6 of them at Gr1 level.
  • WYLIE HALL was the Racing Association’s Champion 3yo of the Feature Season in 2013 and he was Horse of the Season, Champion Middle Distance Horse and Champion Older Horse in 2015.

SIRE

  • REDOUTE’S CHOICE is an Australian legend – 3x Champion Sire
  • Arrowfield Stud calls him “the world’s best sire son of Danehill”
  • 19 of his sire sons have produced stakes winners incl Snitzel, Not A Single Doubt, Beneteau, Stratum etc (eight of them have Gr1 winners).
  • He has himself produced 159 stakes winners and over $145m including 33 Gr1 winners and a very impressive list of champions.
  • He has top stakes winners that are spread over the age groups and sexes and from 1000m to 2500m.

DAM

  • WYLIE HALL is a half-brother to Champion Sprinter ABSOLUTE CHAMPION who broke the Sha Tin 1200m track record winning the Gr1 Cathay Pacific Sprint.
  • WYLIE HALL is a three parts brother to Gr1 Australian Oaks winner ANAMATO (3rd highest rated filly of her year) and he is closely related to graded stakes winner MEARA.
  • His pedigree has an incredibly high strike rate of high grade stakes winners in all of his first three dams.
  • 1st dam: won 5 and produced ten runners, 8 winners incl a champion sprinter and WYLIE HALL.
  • 2nd dam: produced 10 runners – 100% winners incl a stakes winner, the dams of 3 stakes winners (one Gr1 winner) and the grandam of GRAND ARMEE – Champion (winner of 7 Gr1 races).

BROODMARE SIRE

  • IDEAL PLANET won 9 races for Tommy Smith incl the 1350m Gr1 Doomben 10,000 – at stud he produced 71% winners; mostly sprinters including ROUSLAN 7 wins 1000m to 1400m incl Gr1 Stradbrooke H., FROM THE PLANET 7 wins from 1200m to 1600m incl Gr1 Epsom H., LET’S PLANET12 wins SW from 1200m to 1400m, ROANOKE BOY 13 wins SW from 1000m to 1350m etc.

Sales Statistics

  • 2018 Cape Premier Sale: Average R165,000 / Top price R250k
  • 2018 National Sale: Average R312,500 / Top price R650k
  • 2019 Cape Premier Sale: Average R112,000 / Top price R225k

WYLIE HALL 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1. He entered stud in South Af in 2015. Sire of 7 progeny to race, 2 winners (28.0%), earnings of over $15,000, 1 stakes winner, inc.


TWILIGHT MOON (16c, Qui Danzig, Elliodor). Winner at 2 in 2018-19, Turffontein Storm Bird S., L.

Wily Lass (16f, Silvano, Argosy). Winner at 2 in 2018-19.

Silent Wylie (16f, Jet Master, Sportsworld). Placed at 2 in 2018-19.

Racing Association’s Champion 3yo Of The Feature Season in 2013
Racing Association’s Horse Of The Season, Champion Middle Distance Horse & Champion Older Horse in 2015
Merit Rated 122
 (June 2015)
In SA, 6 wins from 3-5 years, 1400-2450m, and placed 9 times, for earnings of R3,644,625

at 3

  • WON SA Derby Gr1 (2450m)
  • WON Derby Trial Listed (2000m)
  • WON Maiden Plate (1700m)
  • 2nd Egoli Mile NBT (1600m)
  • 4th Daily News 2000 Gr1 (2000m) – 0.25l behind Vercingetorix

at 4

  • WON Pinnacle Stakes (1400m)
  • 2nd Vodacom Durban July Gr1 (2200m) – first past the post
  • 2nd Pinnacle Stakes (1800m)
  • 3rd London News Stakes Gr3 (1800m)
  • 4th Horse Chestnut Stakes Gr1 (1600m)
  • 4th President’s Champions Challenge Gr1 (2000m)

at 5

  • WON President’s Champions Challenge Gr1 (2000m)
  • WON Colorado King Stakes Gr2 (2000m)

REDOUTE’S CHOICE Champion 3YO Miler in Australia in 1999-2000. Joint Champion 3YO in Aust/NZ in 1999-2000. 5 wins-2 at 2-from 1100m to 1600m, A$1,567,850, VATC Blue Diamond S., Gr.1, Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, VATC Veuve Clicquot S., L, 2d MVRC Australia S., Gr.1, 3d VATC Futurity S., Gr.1, Vic Health Cup, Gr.1, 4th VRC Ascot Vale S., Gr.2. He entered stud in Aust. in 2000. Champion Aust. Sire in 2005-06, 2009-10, 2013-14, second in 2008-09, 2010-11, third in 2004-05, 2006-07, 2011-12. Champion Aust. Sire (AEI) in 2004-05, 2005-06, 2006-07. Champion Aust. Sire of 2YOs in 2004-05, 2005-06. . Sire of 1391 progeny to race, 1049 winners (75.0%), earnings of over $156 million, 163 stakes winners, 119 stakes placegetters, inc.


MISS FINLAND (03f, Woodman, Sadler’s Wells). Champion 2YO & 3YO Filly in Australia in 2006 & 2007.11 wins-3 at 2-from 1000m to 2500m, A$4,632,775, STC Golden Slipper S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.2, Angus Armanasco S., Gr.2, HDF McNeil S., Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, VRC Talindert S., L, MRC Pleach 2YO P., 2d AJC Champagne S., Gr.1, MRC Blue Diamond S., Gr.1, Yalumba S., Gr.1, Underwood S., Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, 3d MRC Futurity S., Gr.1, 4th MVRC WS Cox P., Gr.1, MRC CF Orr S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2.

LANKAN RUPEE (09g, Stravinsky, Zabeel). Joint Head of the 2014 WTR (Sprint). Horse of the Year & Champion Sprinter in Australia in 2013-14.11 wins to 1200m, A$4,129,510, ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Newmarket H., Gr.1, Lightning S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, Rubiton S., Gr.2, Kevin Heffernan S., Gr.3, VRC Dilmah Earl Grey S., L, MRC KS Environmental P., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat H., 2d MVRC AJ Moir S., Gr.1, Ian McEwen S., Gr.2, MRC Bletchingly S., Gr.3, VRC Living Legends H., 3d VRC Darley Classic, Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, Caulfield Sprint H., Gr.2, Blue Sapphire S., MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge H., 4th VRC Darley Classic, Gr.1.

THE AUTUMN SUN (15c, Galileo, Lear Fan). 7 wins-3 at 2-from 1200m to 1600m to 2018-19, A$3,138,121, ATC Golden Rose S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, Energy Air 2YO P., Armistice 2YO P., 3d ATC Stan Fox S., Gr.2.

SAMANTHA MISS (05f, Zabeel, Bold Venture). Champion 3YO Filly in Australia in 2009.7 wins-2 at 2-from 1150m to 2500m, A$1,763,260, AJC Champagne S., Gr.1, Flight S., Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, AJC Furious S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Wattle Grove 2YO H., 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Light Fingers S., Gr.2, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, AJC Sweet Embrace S., Gr.3, 4th STC Magic Night S., Gr.2.

LOTTERIA (01f, Sir Tristram, Zamazaan). 8 wins from 1200m to 1600m, A$1,491,560, AJC Flight S., Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, AJC Surround S., Gr.2, STC Shannon S., Gr.2, Newcastle JC Spring S., Gr.3, AJC Show County H., L, Kogarah H., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, STC Arrowfield Stud S., Gr.1, NSW Tatt’s RC Tramway H., Gr.3, 3d AJC Epsom H., Gr.1, 4th STC Canterbury S., Gr.2.

MAJMU (11f, Hussonet, Smooth Performance). Champion 2YO Filly in South Africa in 2013-14.6 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, R2,325,000, Kenilworth Cape Fillies Guineas, Gr.1, Turffontein Empress Club S., Gr.1, South African Fillies Nursery, Gr.2, Pretty Polly S., Gr.3, Starling S., L, Ruffian S., L, 2d Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, 4th Turffontein Johannesburg Spring Fillies & Mares Challenge, Gr.2.

MELITO (06f, Marauding, Prince True). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$1,934,050, AJC TJ Smith S., Gr.1, Qld Tatt’s RC Winter S., Gr.1, ATC Apollo S., Gr.2, AJC Furious S., Gr.2, STC Silver Slipper S., Gr.2, 2d ATC Queen of the Turf S., Gr.1, AJC All Aged S., Gr.1, BRC Stradbroke H., Gr.1, BTC Cup, Gr.1, MRC Thousand Guineas, Gr.1, STC Reisling S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, Widden S., L, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, STC Birthday Card S., Gr.3, 4th ATC All Aged S., Gr.1, AJC Flight S., Gr.1.

WYLIE HALL (09c, Ideal Planet, Sovereign Edition). 6 wins from 1400m to 2450m, R3,694,625, South African Derby, Gr.1, Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Colorado King S., Gr.2, Derby Trial, L, Cape Summer of Champions Pinnacle S., 2d Greyville Durban July H., Gr.1, Turffontein Egoli Mile, Soccer 10 H., 3d Turffontein London News S., Gr.3, 4th Turffontein Presidents Champions Challenge, Gr.1, Horse Chestnut S., Gr.1, Greyville Daily News 2000 S., Gr.1.

GALLICA (05f, Kingmambo, Dictus). 6 wins from 1600m to 2000m, A$1,010,495, MRC Thousand Guineas, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, AV Kewney S., Gr.2, 2d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d STC Storm Queen S., Gr.1.

FASHIONS AFIELD (02f, Wild Again, Bletchingly). Champion 2YO filly in Australia in 2004-05.6 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m, A$1,974,110, AJC Sires’ Produce S., Gr.1, Flight S., Gr.1, STC Reisling Slipper Trial S., Gr.2, Gold Coast Guineas, L, AJC Meriton Serviced Apartments 2YO H., STC Riverina Charm 2YO H., 2d STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Champagne S., Gr.1, Qld Tatt’s RC Winter S., Gr.1, STC Expressway S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Queensland Guineas, Gr.2, AJC Silver Shadow S., Gr.3, GCTC Magic Millions 3YO Trophy, RL, 3d STC Premiere S., Gr.2, 4th STC Queen of the Turf S., Gr.1, VRC Ascot Vale S., Gr.2, STC Apollo S., Gr.2, Missile S., Gr.3.

KING’S ROSE (07f, Nureyev, Manila). 8 wins-1 at 2-from 1000m to 2000m, NZ$391,390, A$772,100, New Zealand One Thousand Guineas, Gr.1, ARC Royal S., Gr.2, MVRC WH Stocks S., Gr.2, MRC Memsie S., Gr.2, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Manawatu RC Eulogy S., Gr.3, Ashburton RC Ray Coupland S., L, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Toorak H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, MRC Moonga S., Gr.3, 3d ATC Coolmore Classic, Gr.1, Queen of the Turf S., Gr.1, 4th Hawkes Bay Lowland S., Gr.3.

MUSIR (06c, Encosta de Lago, Mill Reef). Champion 2YO Colt in South Africa in 2008-09. Champion 3YO Miler in UAE in 2010.8 wins-2 at 2-from 1000m to 1900m, £8,608, €270,000, R377,125, HK$1,200,000, 6,978,575Dhs, Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Meydan Al Rashidiya S., Gr.2, UAE Derby, Gr.2, Istanbul Topkapi Trophy, Gr.2, Meydan Al Maktoum Challenge Round 1 S., Gr.3, UAE Two Thousand Guineas, Gr.3, UAE 2000 Guineas Trial S., 2d Meydan Al Maktoum Challenge Round 3 S., Gr.2, Zabeel Mile S., Gr.2, Firebreak S., L, Clairwood Gatecrasher S., 3d HKJC BMW Champions Mile, Gr.1, Newbury Hungerford S., Gr.2, Meydan Burj Nahaar S., Gr.3, 4th Meydan Al Fahidi Fort S., Gr.2.

SNITZEL (02c, Snippets, Storm Bird). 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders’ P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1.

BONARIA (08f, Last Tycoon, Twig Moss). 8 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$951,319, VRC Myer Classic, Gr.1, Schweppervescence Trophy, Gr.3-twice, MRC Mannerism S., Gr.3, VRC Lort Smith Animal Hospital H., MRC Sportingbet H., The Age H., 2d VRC Blazer S., Gr.2, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Ladies Day Vase, Gr.3, 3d MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, Vintage Photobooth H., VRC Peter Rowland Catering H., MRC Responsible Gambling Awareness Week H., Race-Tech 2YO H., 4th VRC Let’s Elope S., Gr.2-3 times, MVRC Sunline S., Gr.2, MRC WW Cockram S., Gr.3, Summoned S., Gr.3.

ANAMATO (03f, Whiskey Road, Sovereign Edition). 4 wins-1 at 2-from 1500m to 2000m, US$90,000, A$861,850, SAJC Australasian Oaks, Gr.1, VRC AV Kewney S., Gr.2, Moonee Valley Fillies Oaks Classic, Gr.2, SAJC Sires’ Produce S., Gr.3, 2d VRC Danehill S., Gr.3, MRC Tranquil Star S., Gr.3, AJC Fernhill H., L, VRC Isca 2YO P., 3d Hollywood Park American Oaks, Gr.1, VRC Oaks, Gr.1, MRC Yalumba S., Gr.1, VRC Wakeful S., Gr.2, Thoroughbred Breeders S., Gr.3, MRC Kevin Hayes S., L, 4th MVRC JRA Cup, L.

GALAXY STAR (12f, Jeune, Royal Academy). 11 wins from 1200m to 2100m to 2018-19, A$1,309,000, Perth Racing Railway S., Gr.1, Ted Van Heemst S., Gr.2, WATC Asian Beau S., Gr.3, Trap for Fools H., Ascend Sales Trophies H., Marina East Apartment H., David Grays Aglink H., Penfolds H., Mumm Champagne H., DP&LK Patten H., Yellowglen H., 2d WATC Northerly S., Gr.3, Amelia Park Lodge H., WATC Derby Raceday H., 3d Perth Racing Kingston Town Classic, Gr.1.

PEEPING (11f, Encosta de Lago, Don’t Say Halo). 6 wins to 1500m, A$889,535, ATC Coolmore Classic, Gr.1, Golden Pendant, Gr.2, Darby Munro S., L, Fairfield RSL Club H., Anthony Cullen H., 2d ATC PJ Bell S., Gr.3, Triscay S., Gr.3, Fireball S., L, 3d ATC Guy Walter S., Gr.2, Hyland Race Colours H.

HOWARD BE THY NAME (12c, Faltaat, Defensive Play). 5 wins from 1600m to 2500m, A$615,540, South Australian Derby, Gr.1, SAJC Chairman’s S., Gr.3, Port Adelaide Guineas, L, 2d Tasmanian Derby, L, MRC Grand Hotel Frankston P., MVRC CRT Whites Rural P., 3d BRC Grand Prix S., Gr.3, 4th BRC Queensland Derby, Gr.1.

ROYAL DESCENT (09f, Kaapstad, Palace Music). 5 wins from 1200m to 2400m, A$2,709,780, Australian Oaks, Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Adrian Knox S., Gr.3, Australian Turf Club H., Seasons Greetings P., 2d ATC Doncaster H., Gr.1, Epsom H., Gr.1, George Main S., Gr.1-3 times, VRC Turnbull S., Gr.1, ATC Warwick S., Gr.2, Chelmsford S., Gr.2, Toy Show H., Gr.3, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, Gr.3, 3d ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Doncaster H., Gr.1, NSW Tatt’s RC Chelmsford S., Gr.2, ATC Tramway S., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC George Ryder S., Gr.1, Surround S., Gr.2, Millie Fox S., Gr.2.

MASTER OF DESIGN (05c, Last Tycoon, Ahonoora). 7 wins to 1300m, A$938,209, ATC TJ Smith S., Gr.1, Theo Marks H., Gr.2, Alpha Flight Services H., MVRC Eliza Park Sunline Suite Tour H., WATC Perth Racing Silver Members H., 3d MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Sebring S., Gr.3, MRC ESP P.H., MVRC Essendon Mazda H.

RAFEEF (12c, National Assembly, Mr Eats). 6 wins to 1400m, R1,193,325, Turffontein Computaform Sprint, Gr.1, Hawaii S., Gr.2, Classic Day in April H., Vaal Itsarush.co.za P., 2d Turffontein Wolf Power H., L, Vaal Intercontinental Village Raceday H., 4th Turffontein Horse Chestnut S., Gr.1.

CHEEKY CHOICE (03f, Caerleon, Persian Bold). 4 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$625,425, AJC Flight S., Gr.1, STC Tea Rose S., Gr.2, AJC William H Ogilvie 2YO H., NSW Tatt’s RC Napoleon Perdis H., 2d STC Queen of the Turf S., Gr.1, Canterbury S., Gr.2, AJC Australian Income Protection 2YO H., STC Escape to the Races 2YO H., Hyland Race Colours 2YO H., 3d MRC Thousand Guineas, Gr.1, 4th AJC Emancipation S., Gr.2.

REDOUTE’S DANCER (03c, El Gran Senor, Condorcet). Top of the 2006-07 NZ 3YO Free H. (1650m+).4 wins from 1800m to 2400m, NZ$480,000, A$87,450, New Zealand Derby, Gr.1, ARC Championship S., Gr.2, AJC Mosman H., 2d AJC Pepsi Max H., AH Beard Toparoa H.

HAMPTON COURT (11c, Broken Vow, Vice Regent). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 2000m, A$398,230, ATC Spring Champion S., Gr.1, Dulcify H., L, 2d ATC Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC TAB Early Quaddie H., 4th Newcastle JC Spring S., Gr.3.

DARIANA (06f, Last Tycoon, Busted). 3 wins from 1550m to 2400m, A$518,165, Queensland Derby, Gr.1, AJC Frank Packer P., Gr.3, STC Inglis H., 2d MRC Underwood S., Gr.1, 3d BRC Doomben Roses, Gr.3.

ALLEZ WONDER (05f, Military Plume, Jungle Boy). 3 wins at 1600m, 2050m, A$509,263, MRC Toorak H., Gr.1, Illawarra TC Keith F Nolan Classic, L, MVRC Pacific Communications H., 3d VRC Oaks, Gr.1.

EMPIRES CHOICE (03c, Star Way, Sir Tristram). 3 wins from 1500m to 2400m, A$895,075, Queensland Derby, Gr.1, BTC Rough Habit P., Gr.3, 2d STC Pago Pago S., Gr.2, AJC Skyline S., Gr.3, Frank Packer P., Gr.3, STC Golden Rose S., Gr.3, AJC Carbine Club S., L, 3d AJC George Main S., Gr.1, STC Rotary Awareness P.

NADEEM (03c, Sound Reason, Oncidium). Joint top colt on The 2005-06 Australasian 2YO Classification.2 wins at 2, A$747,500, MRC Blue Diamond S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, 4th VRC Maribyrnong Trial S., L.

STRATUM (02c, Luskin Star, Vain). Champion 2YO Colt in Australia in 2004-05.2 wins at 2, A$2,244,500, STC Golden Slipper S., Gr.1, Pago Pago S., Gr.2, 2d VRC Age Classic S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Roman Consul S., Gr.2, AJC Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, 3d VRC Newmarket H., Gr.1, Rory’s Jester P., Gr.3, 4th AJC San Domenico S., Gr.3.

UNDOUBTEDLY (02c, Don’t Say Halo, Manihi). 2 wins at 2, A$765,200, MRC Blue Diamond S., Gr.1, SAJC Queen Adelaide S., L, 3d VRC Ascot Vale S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

ABBEY MARIE (12f, Catrail, Pleasant Colony). 3 wins from 1300m to 2000m, A$542,870, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC JRA H., Cove Hotel P., 2d MVRC Dato’ Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th BRC Doomben Cup, Gr.1, MRC Mannerism S., Gr.3.

GOD’S OWN (02c, Sky Chase, Showdown). Joint Head of The 2005-06 Australasian 3YO Classification.3 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m, A$999,500, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, AJC Ladies Auxilary 2YO H., STC Mounties H., 2d VRC Lightning S., Gr.1, MRC Guineas Prelude, Gr.3, Schweppervescence Cup, Gr.3, 4th STC Golden Rose S., L.

MUSTAAQEEM (14c, National Assembly, Mr Eats). Champion 2YO Colt in South Africa in 2016-17.2 wins at 2, R689,975, Turffontein South African Nursery, Gr.1.

ABSOLUTELY (07f, Catrail, Pleasant Colony). Winner at 2400m, A$469,500, Australian Oaks, Gr.1, 2d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC Alexandra S., L, 3d Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

DOUBTING (02f, Sovereign Red, Baguette). 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$782,750, VRC AV Kewney S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.3, Tranquil Star S., Gr.3, AJC Wiggle H., L, STC Triscay S., L, 2d STC Coolmore Classic, Gr.1, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, Quezette S., L, Boronia S., L, 4th Qld Tatt’s RC Winter S., Gr.1.

ABIDEWITHME (09f, Zabeel, Mellay). 9 wins from 1200m to 2000m, NZ$416,200, A$63,750, Cambridge JC Travis S., Gr.2, BOP RC Tauranga S., Gr.2, WRC Anniversary H., L, Ashburton RC Ray Coupland S., L, MRC Cape Grim Beef P., ARC Augusta Capital H., New Zealand Herald H., Hallmark Yearlings 3YO Mile, 2d Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders’ S., Gr.1, Cambridge JC Travis S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3, Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3, 3d WRC Thorndon Mile, Gr.1, Te Aroha JC New Zealand Thoroughbred Breeders’ S., Gr.1, ARC Blue Bubble Taxis H., 4th Waikato RC Herbie Dyke S., Gr.1, Hawkes Bay Makfi Challenge S., Gr.1, Waikato RC Cal Isuzu S., Gr.2, ARC Westbury Classic, Gr.3.

TICKETS (06c, Success Express, Best Western). 4 wins-2 at 2-to 1500m, A$579,100, STC Pago Pago S., Gr.2, Phar Lap S., Gr.2, VRC Poseidon S., L, AJC Canonbury S., L, 2d AJC Sires Produce S., Gr.1, Champagne S., Gr.1, 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, AJC Skyline S., Gr.3.

BISHOPS ROCK (01c, Sir Tristram, Kings Lake). 7 wins-1 at 2-from 1000m to 2200m, R719,910, Turffontein Colorado King S., Gr.2, Greyville Astrapak H., Gr.2, Scottsville Michael Roberts H., L, Turffontein Sun City H., 2d Turffontein South African Nursery P., Gr.1, Protea S., Gr.2, 3d Newmarket Sea Cottage S., L.

VAVASOUR (11f, Red Ransom, Last Tycoon). 5 wins from 1600m to 2400m, NZ$260,450, Waikato RC Sir Tristram Fillies Classic, Gr.2, Counties Cup, Gr.3, Waikato Cup, Gr.3, ARC Dunstan Feeds Championship Qualifier H., 2d ARC Royal S., Gr.2, Avondale 2YO Classic, Te Aroha JC Piako Rural Services 2YO H., 3d ARC Soliloquy S., L, 4th ARC Sofitel Luxury Hotels S., Gr.3.

GALAH (08c, Distorted Humor, Southern Appeal). 5 wins-1 at 2-from 1300m to 1600m, A$587,700, BRC QTC Cup, Gr.2, VRC Carbine Club S., Gr.3, MRC Gothic S., L, ATC Wyndham Estate 2YO H., Follow Royal Randwick on Facebook H., 2d VRC Tab.com.au S., Gr.3, Momentum Energy Trophy H., ATC Maroubra 2YO H., 3d MRC Sandown Guineas, Gr.2, ATC Carbine Club S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Sandown S., Gr.3, ATC Festival S., L, 4th VRC Gilgai S., Gr.2.

SISTER MADLY (06f, Bureaucracy, Grosvenor). 4 wins at 1200m, A$680,180, VRC Seppelt Salinger S., Gr.2, ATC Southern Cross S., Gr.3, MRC How Now S., Gr.3, STC Myer H., 2d AJC Flight S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1, SAJC Yallambee Classic, Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, AJC Reginald Allen H., L, 3d SAJC Robert Sangster S., Gr.1, STC Sheraco H., L, AJC Victory Vein P., 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.

DRUMBEATS (05c, Last Tycoon, Imperial Prince). 3 wins at 1400m, 1500m, A$497,225, STC Shannon S., Gr.2, AJC Bill Ritchie H., Gr.3, VRC Hilton S., L, 2d AJC Roman Consul S., Gr.2, MRC Winning Edge Presentations Cup, L, AJC After Party at Fringe Bar H., 3d MVRC Crystal Mile H., Gr.2, STC Theo Marks H., Gr.2, VRC Flying Spur 2YO H., 4th AJC Doncaster H., Gr.1.

TANGO’S DAUGHTER (10f, Anabaa, Gone West). 5 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, A$299,135, SAJC Queen of the South S., Gr.2, HC Nitschke S., L, MRC Hilton Manufacturing H., Equine Haven Racehorse Spelling 2YO P., 3d VRC MSS Security S., L, MRC Weekend Hussler S., L, 4th VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Tesio S., Gr.3, MRC Lord S., L.

MUTAWAAJID (03c, Vain, High Line). 5 wins-2 at 2-to 1400m, £19,454, A$305,250, AJC Royal Sovereign S., Gr.2, STC Hobartville S., Gr.2, NSW Tatt’s RC Vili’s H., STC Tooheys New 2YO H., 4th AJC Randwick Guineas, Gr.1, Haydock Sprint Cup, Gr.1, Newbury World Trophy, Gr.3.

PERFECT JEWEL (14f, Jeune, Royal Academy). 4 wins-1 at 2-at 1200m, 1600m to 2017-18, A$562,280, Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Vili’s 2YO P., 3d Perth Racing Ted Van Heemst S., Gr.2, 4th Perth Racing Railway S., Gr.1, WATC Kingston Town Classic, Gr.1, Burgess Queen S., L.

REKINDLED INTEREST (07g, Rainbow Quest, The Minstrel). 3 wins-1 at 2-from 1000m to 2050m, A$921,300, MVRC Dato’ Tan Chin Nam S., Gr.2, AAMI Vase, Gr.2, 2d ATC George Ryder S., Gr.1, VRC Aurie’s Star H., Gr.3, MVRC Chandler Macleod S., L, 3d MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC LKS Mackinnon S., Gr.1, MVRC Dato’ Tan Chin Nam S., Gr.2, 4th MRC Memsie S., Gr.2, MVRC Mitchell McKenzie S., L.

EL DAANA (04f, Sunday Silence, Avenue of Flags). 2 wins-1 at 2-at 1100m, 1600m, A$365,400, VRC Edward Manifold S, Gr.2, SAJC Queen Adelaide S., L, 2d SAJC Schweppervescence S., L, 3d VRC Matriarch S., Gr.2, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Myer Classic, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, South Australian Derby, Gr.1, MRC Quezette S., L.

INTO THE MIST (11f, Encosta de Lago, Southern Appeal). 5 wins from 1200m to 1600m, A$229,580, SAJC Queen of the South S., Gr.2, Schweppes H., Eddie the Eagle H., William Hill H., 2d MRC Ladies Day Vase, Gr.3, SAJC Laelia S., L, 3d MVRC Adapt Australia H., 4th SAJC Adelaide Guineas, L.

HONORINE (09f, Honour and Glory, Labus). 5 wins-2 at 2-to 1200m, R484,775, Turffontein Camellia S., Gr.2, Clairwood Pinnacle S., Vaal July Day H., Clairwood Soccer 10 H., 2d Turffontein Bauhinia H., L, 3d Greyville Golden Horseshoe S., Gr.1, Pinnacle S., Vaal Computaform Express H., Turffontein Save the Date Sansui Summer Cup P.

VARENNA MISS (06f, Bite the Bullet, Afleet). 5 wins to 1300m, A$365,100, BRC QTC Cup, Gr.2, MRC Carlton Draught P., City of Glen Eira H., BRC Act for Kids H., 2d MRC Hyderabad Race Club S., Gr.3, 3d SCTC Glasshouse H., L, MRC Cendrillon H., 4th MRC Oakleigh P., Gr.1, BTC Cup, Gr.1.

KEBEDE (12f, Hussonet, Mocito Feliz). 4 wins from 1200m to 2000m, A$198,460, BRC The Roses S., Gr.2, Secutor Securities H., 2d BRC Rosie Eccles P., 3d Gold Coast Bracelet, L, 4th SCTC Princess S., L.

GIRL GONE ROCKIN’ (08f, Just a Dancer, Beaufort Sea). 4 wins from 1400m to 2050m, A$291,080, VRC Matriarch S., Gr.2, MVRC Melbourne Neonatal Network H., 2d ATC Cornucopia Committee Inc H., MVRC Adapt Australia H., Corporate Interiors Australia H., 3d MRC Sportingbet H.

MUSKET (03c, Riverman, Roberto). 4 wins from 1200m to 1600m, A$308,250, STC Shannon S., Gr.2, AJC Wales Truck Repairs Welter H., National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H., 2d AJC Japan Racing Association P., L, STC Royal Parma S., L, Sky High S., L, 3d STC Fairfield RSL H., Furniture One Group H., 4th Newcastle JC Newmarket H., Gr.3.

HARDHAM (13c, Nureyev, Manila). 3 wins-1 at 2-from 1200m to 2050m to 2017-18, A$657,150, MVRC Alister Clark S., Gr.2, VRC Sofitel Girls’ Day Out H., 2d MRC Inglis Cup, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, MRC Vain S., Gr.3.

DOLMABACHE (07f, Zabeel, Vice Regal). 3 wins from 1600m to 2000m, NZ$158,725, A$17,707, Cambridge JC Travis S., Gr.2, 2d Waikato RC International S., Gr.1, ARC Lindauer S., Gr.3, 3d Wellington Cup, Gr.2, MRC 4 Tracks 4 Kids H., 4th Waikato Gold Cup, Gr.3.

AMELIA’S DREAM (05f, St Covet, Cure the Blues). 2 wins at 2, A$148,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, De Bortoli Wines 2YO P.

DUELLED (02c, Sir Tristram, Pretendre). Winner at 2050m, A$475,180, MVRC AAMI Vase, Gr.2, 2d Victoria Derby, Gr.1, VRC Talindert S., L, 3d AJC Spring Champion S., Gr.1, STC Gloaming S., Gr.3, QTC Ambassador Travel 2YO H., AJC Quiet Little Drink H., Metcash H.

ROCK MAGIC (09g, Bubble Gum Fellow, Rory’s Jester). 15 wins to 1400m to 2017-18, A$1,309,316, WATC Colonel Reeves S., Gr.3, Prince of Wales S., Gr.3, Roma Cup, Gr.3-twice, Belmont Sprint, Gr.3, Beaufine S., L, Farnley S., L, Idyllic Prince S., L, ATC Become an ATC Sponsor H., TAB Number 1 Club H., WATC Paul Quartermaine 60th Birthday H., Perth Racing on Facebook & Twitter H., Tabtouch.com.au H., 2d WATC Colonel Reeves S., Gr.3, HG Bolton Sprint, L, Belmont Newmarket H., L, Westspeed Sprint H., 3d WATC Winterbottom S., Gr.1, MRC Schillaci S., Gr.2, WATC Beaufine S., L, Idyllic Prince S., L, Scenic Blast S., L, Northam S., L, ATC Kokoda H., Scone RC Segenhoe Stud H., 4th VRC Newmarket H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, William Reid S., Gr.1.

BURGUNDY (08c, Zabeel, Vice Regal). 7 wins from 1200m to 1600m, NZ$214,125, Cambridge Breeders’ S., Gr.3, ARC Mr Tiz Trophy, L, Manawatu RC Flying H., L, Levin S., L, North Canterbury RC Canterbury S., L, 3d WRC Telegraph H., Gr.1, ARC Great Northen Guineas, Gr.2, Wellington S., Gr.3.

SHE’S CLEAN (08f, End Sweep, Pleasant Colony). 10 wins to 1400m, A$705,170, Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, ATC Triscay S., L, June S., L, SCSI H., Nitto H., Ascend Sales Trophies H., Michael Hansell Signs H., TAB Place Multi H., Tooheys New H., Altona Electrics H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, VRC Chanteclair H., ATC Canterbury BMW 40 Years of M H., 3d VRC Lavazza Short Black P., Gr.3-twice, Daniel Maher H., Brian Beattie H., MRC Hockingstuart P., ATC Gosford Quarries P., Hyland Race Colours H., Shufflemaster H., 4th ATC Nivison S., Gr.3, BRC Glenlogan Park S., Gr.3, ATC Festival S., L, BRC Juanmo S., L, Bright Shadow H., L.

His sire sons include Snitzel (87), Not a Single Doubt (63), Stratum (40), Nadeem (16), Beneteau (10), Fast ‘n’ Famous (9), Bradbury’s Luck (9), God’s Own (8), Time Thief (6), Lucky Unicorn (5), Al Samer, Coats Choice, Duelled, Patronize, Burgundy, etc.

Redoute’s Choice (AUS) Danehill Danzig Northern Dancer – Nearctic
Pas De Nom – Admirals Voyage
Razyana His Majesty – Ribot
Spring Adieu – Buckpasser
Shanthas Choice Canny Lad Bletchingly – Biscay
Jesmond Lass – Lunchtime
Dancing Show Nijinsky – Northern Dancer
Show Lady – Sir Ivor
Beauty Belle (AUS) Ideal Planet Planet Kingdom Star Kingdom – Stardust
Lilting – Messmate
Ideal Image Vain – Wilkes
Gypsy Moss – Mossborough
Electric Belle Sovereign Edition Sovereign Path – Grey Sovereign
Latest Edition – Solferino
Dame Belle Hermes – Aureole
Belle Time – Summertime

IDEAL PLANET 9 wins to 1400m, A$219,320, BATC Doomben Hundred Thousand, Gr.1, Qld Tatt’s RC WJ Healy S., L, AJC Lachie Melville H., Tom Street Welter H., Sam Hordern H., STC Baguette Welter H., Lite-Ace Happy Wheels H., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, AJC Galaxy H., Gr.2, MVRC William Reid S., Gr.2, QTC Lightning H., Gr.3, STC Sir Robert Askin Cup, Gr.3, AJC San Domenico S., L, 3d AJC All-Aged S., Gr.1, QTC Katies Cup, Gr.3, 4th NSW Tatt’s RC Carrington S., L. Sire of winners of over $11 million – 6 stakes winners, inc. ROUSLANFROM THE PLANETLET’S PLANETROANOKE BOYNITROGENNOTEWORTHY – CONCERT BOSS (H.K.), etc. Maternal sire of winners of over $13 million – 7 stakes winners, inc. GENIUS AND EVIL – ABSOLUTE CHAMPION (H.K.)UMAHWYLIE HALLORBIT EXPRESSCHARNWOOD GREENWOOL ZONESAKIMA.

Karel Miedema’s Pedigree Evaluation

Sires Handbook 2015 – www.sportingpost.co.za

Electrifying. That describes the descendants of the mare Electric Belle, a daughter of NZ Champion sire Sovereign Edition. Two of her daughters, both multiple winners, are now the dams and grandams of no less than eight Gr1 performers, from sprinters to middle distance winners, two of them champions. Added to this can be another four ‘lesser’ stakes horses. 

Equally remarkable are the repeats of sires who got highclass winners from the family.

Electric Belle’s stakes placed 6-time winning daughter Voltage is by Whiskey Road, a Nijinsky stallion whose dam is half sister to full brothers Graustark and His Majesty, both notable stallions.

Voltage is dam of stakes winning Gr1 runner-up Port Watch, a colt by Star Watch (male line Bletchingly, Biscay, Star Kingdom). Voltage also got Gr1 winning colt Drum, by Marauding (by Sir Tristram, out of mare by Biscay). Then came three daughters, all by Marauding.

Gr1 runner-up Tambour became dam of Australian Champion older horse Grand Armee, by Hennessy (male line Storm Cat, Storm Bird – both close kin to Whiskey Road’s sire Nijinsky).

Non-winning daughter Volte became dam of Gr1 winner Dealer Principal, by Flying Spur (Danehill), and stakes placed Resistor, by Danehill (here, too, a link to Whiskey Road, as Danehill’s dam is by His Majesty).

Three-time winning daughter Eldarin has a Gr3 winner and stakes placed winner, both by Redoute’s Choice, who is by Danehill, and his second dam is by Nijinsky.

And lastly, Voltage is dam of Gr1 winning filly Anamato, by Redoute’s Choice.

Beauty Belle, half sister to Voltage, is by Ideal Planet (male line Planet Kingdom, Star Kindom), and is a full sister to stakes winner of 13 races Roanoke Boy. Beauty Belle got Hong Kong champion sprinter Absolute Champion by Marauding, Gr1 winner Wylie Hall by Redoute’s Choice, while a daughter produced a stakes horse by Manhattan Rain, who is a half brother to Redoute’s Choice.

In the context of Wylie Hall’s affinities as a stallion, elements from the sires noted above might well be significant.

A look at Redoute’s Choice’ pedigree and possible affinities.

This son of Danehill is kin-bred 3×2 Spring Adieu (by Buckpasser, and the grandam of Danehill) x Dancing Show (the grandam of Redoute’s Choice, by Nijinsky). Dancing Show comes from a solid sire producing female line; her dam, by Sir Ivor (sire among others of Sir Tristram, noted earlier), is half sister to the mare Sex Appeal (by Buckpasser), dam of El Gran Senor and Northern Guest (by Northern Dancer). We note that NZ Derby winner Redoute’s Dancer (highest rated 3yo of his year in NZ) is out of a mare by El Gran Senor, and also note that Sir Tristram (Sir Ivor – Sir Gaylord male line, and Selene (dam of Hyperion) female line) and Sir Tristram’s son Zabeel feature prominently as sires of dams and second dams of Redoute’s best runners. In this context, it is noted that Marauding is a son of Sir Tristram, and that Redoute’s Choice’ third dam is by Sir Ivor.

Redoute’s Choice’ best Gr1 progeny include successful Australian sire Snitzel, Australian champion 2yo & 3yo filly Miss Finland, and South African champion filly Majmu. Let’s see.

Snitzel’s grandam is by Storm Bird, who makes for a noted kin-group with Nijinsky, The Minstrel (and Storm Bird’s son Storm Cat). Snitzel’s bottom female line traces to the mare Glen Arvis, who is close kin to La Troienne tribe members, including Mr Busher, Baby League, Businesslike (2nd dam of Buckpasser).

Miss Finland’s dam is by Woodman, whose dam is by Buckpasser, and comes from Buckpasser’s female line. Miss Finland’s grandam is by Sadler’s Wells and her 4th dam by Mill Reef – these two stallions make for noted kin-links, through Bold Reason and Never Bend, sons of Lalun who is close kin to Buckpasser. Miss Finland’s bottom female line goes to Queen Of Light (Borealis x Donatello mare) – the remote female line has the same origin as La Troienne.

Majmu is kinbred 3×3 Dancing Show x War Wind (close kin-elements are Nijinsky and Sir Gaylord). Majmu’s grandam is by Smooth Performance, who is by Seattle Slew (double Buckpasser family line in his dam), out of Seasonal Pick Up – the latter by Nijinsky’s 3-part brother The Minstrel, with a grandam who is half sister to Best In Show, which is Redoute’s Choice female line.

WHERE TO NEXT

Wylie Hall’s possible affinities might go in several ways, so if those can be combined, so much the better.

Firstly there are the kin-links to the kin-breeding from Redoute’s Choice. This puts the spotlight on a number of options. There’s Buckpasser, notably from Northern Guest (same female line as Redoute’s Choice), National Assembly (close kin to Danehill), Lassie Dear (dam of Al Mufti, but widespread, notably AP Indy), Complete Warrior (damsire of Captain Al, by Al Mufti), Lalun as dam of Never Bend and Bold Reason, which leads to Sadler’s Wells and Fairy King, and Never Bend (Mill Reef, Riverman, etc).

Then there’s Nijinsky and his clan (The Minstrel, Storm Bird/Storm Cat), which leads to Dancing Champ (dam Mrs Peterkin kin-links to Buckpasser). Danehill should be included – an interesting one is his son Requiem, whose dam is a full sister to sire Grosvenor, by Sir Tristram out of a mare by Hermes. The grandam of Redoute’s Choice’ highest rated son Lankee Rupee (Timeform 121) is a 3-part sister by Zabeel (Sir Tristram) to Grosvenor and to the dam of Requiem. Danehill is very close kin to Caesour (the pair as damsire and sire in international Gr1 filly Dane Julia).

Secondly, there’s Marauding. Combining his kin-links with those from Wylie Halls female line leads to Jallad, and much more generally to multiples of Hyperion & kin – notably through Flower Bowl (dam of His Majesty and Graustark, and grandam of Whiskey Road), Alycidon, Aureole (Hermes), Donatello, Sir Tristram (notably Grosvenor).

Elements from the female line of Danzig could count, notably leading to National Assembly (National Emblem), Antonius Pius (2nd dam by Mill Reef) – but Danzig is widespread and there must be many options to combine.

Marauding is sire of the second dam of Gimmethegreenlight, Yes She Can Cancan, by Biscay’s son Canny Lad. The latter also is the damsire of Redoute’s Choice. Yes She Can Cancan thus has a double of Biscay, and treble of Biscay’s sire Star Kingdom.

The female line of Wylie Hall also is the one of Lady Maroof (Maroof, by Danzig), who is dam of highclass half brothers Star Empire (Second Empire) and Fabiani (Model Man). The third dams of Wylie Hall and Lady Maroof dams are half sisters by Hermes and Alcimides, who are close kin. Hermes is by Aureole, Alcimedes by Alycidon. Alcimides is half brother to Filipepi, which goes some way to explain Fabiani (who is by Model Man). Star Empire’s sire Second Empire is by Fairy King (full brother to Sadler’s Wells), his grandam by Welsh Pageant, a grandson of Queen Of Light.

PICK OF THE BUNCH

Suitable mares for Wylie Hall could include

  • kin-links to the kin-breeding from Redoute’s Choice (leading to Buckpasser (notably Northern Guest, National Assembly, Lassie Dear), Complete Warrior (Captain Al), Lalun (Never Bend as in Mill Reef, Riverman, and Bold Reason as in Sadler’s Wells, Fairy King); Nijinsky (notably Dancing Champ (!)) and close kin The Minstrel, Storm Bird/Storm Cat; Danehill (notably Requiem (!)), Caesour, etc.);
  • kin-links to elements from Marauding combined with the female line, leading to Jallad, and more generally multiple Hyperion (notably through Flower Bowl, dam of Graustark, His Majesty), Alycidon, Aureole (Hermes), Donatello (notably Queen Of Light descendants), Sir Tristram (notably Grosvenor));
  • kin-links to Danzig (notably National Assembly, National Emblem, Antonius Pius, Maroof – but widespread).

Conformation

Redoute’s Choice (AUS) – Beauty Belle (AUS)

News

Click to read an article

Fifth first crop winner for Wylie Hall

Cheveley Stud’s multiple G1 winning sire Wylie Hall, himself unraced at two, has made...

Wylie Hall relatives up for NZ awards

Cheveley Stud’s Wylie Hall hails from a truly outstanding family, and this family...

Wylie Hall son makes it three out of four

Cheveley Stud’s promising young stallion Wylie Hall looks to have come up with a...

Fourth first crop winner for Wylie Hall

Cheveley Stud’s multiple G1 winning sire Wylie Hall has made a very bright start with...

Two out of three for Wylie Hall son

Cheveley Stud’s multiple G1 winning sire Wylie Hall has made an excellent start with...

First graded stakes winner for Wylie Hall

Cheveley Stud’s very promising young stallion Wylie Hall was responsible for his first...

Wylie Hall relative wins on debut

The beautifully bred two-year-old Maqsad, who is from the immediate family of Cheveley...

First stakes winner for Wylie Hall

Cheveley Stud’s multiple G1 winning stallion Wylie Hall has made a very promising...

Sixth G1 win for Wylie Hall relative

Brilliant four-year-old Melody Belle, a close relative of Cheveley Stud’s well...

Big weekend for Wylie Hall family

Cape Breeders report: Cheveley Stud’s multiple G1 winning stallion Wylie Hall gained...

Gallery

Click an image to enlarge

Winning Progeny

DE LA CRUZ

WYLIE HALL (AUS) x GREENDALE by CAPTAIN AL
JUVENILE PLATE 1000M | VAAL 11-07-19

POINCIANA

WYLIE HALL (AUS) x KISS FROM A ROSE
MAIDEN PLATE 1200M | SCOTTSVILLE 05-06-19

DE LA CRUZ

WYLIE HALL (AUS) x GREENDALE by CAPTAIN AL
JUVENILE PLATE 1200M | VAAL 23-05-19

TWILIGHT MOON

WYLIE HALL (AUS) x VANILLA TWILIGHT by QUI DANZIG (USA)
GR3 PROTEA STAKES 1100M | TURFFONTEIN 30-03-19

DE LA CRUZ

WYLIE HALL (AUS) x GREENDALE by CAPTAIN AL
MAIDEN JUVENILE PLATE 1000M | VAAL 28-03-19

TWILIGHT MOON

WYLIE HALL (AUS) x VANILLA TWILIGHT by QUI DANZIG (USA)
STORM BIRD STAKES (Listed) TURFFONTEIN STANDSIDE – SAT, MAR 09, 2019

WILY LASS

Wylie Hall (AUS) x Perceptive by Silvano (GER)
Maiden Juvenile Plate 800m | Fairview 24-12-2019

Karel Miedema’s Pedigree Evaluation

 

Wylie Hall_Evaluation

Wylie Hall’s Pedigree

 

Wylie Hall - Pedigree Page

Wylie Hall